Vijay Hazare Trophy: schedule, time, teams, who plays who and where

It is again time for the first national one-day tournament in India, as 38 teams face off in 103 games out of 50 on the Vijay Hazare Trophy.

While the cities of Surat, Indore, Bangalore, Jaipur and Kolkata will host the 30 teams from the elite group, the plate group matches will take place on the grounds of Chennai.

Current champion Karnataka, led by Ravikumar Samarth, will start his campaign against Uttar Pradesh on February 20. Tamil Nadu, led by Dinesh Kartik, who just lifted the Syed Mushtaq Ali trophy, will start their campaign against another strong team, Punjab.

The group stages of the tournament will start from February 20. The location of the knockouts – from March 7 – has not yet been decided.

Elite A: Gujarat, Chhattisgarh, Hyderabad, Tripura, Baroda, Goa. Location: Letter

Elite B: Tamil Nadu, Punjab, Jharkhand, Madhya Pradesh, Vidarbha, Andhra Pradesh. Location: Indore

Elite C: Karnataka, Uttar Pradesh, Kerala, Odisha, railways, Bihar. Location: Bangalore

Elite D: Delhi, Mumbai, Maharashtra, Himachal Pradesh, Rajasthan, Pondicherry. Location: Jaipur

Elite E: Bengal, Services, Jammu and Kashmir, Saurashtra, Haryana, Chandigarh. Location: Kolkata

Plate group: Uttarakhand, Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Arunachal Pradesh, Mizoram, Sikkim. Location: Chennai

Dated

Tour and group

Fittings

Time

Location

February 20

Round I – Elite Group A

Gujarat vs. Chhattisgarh

09h00

Lalbhai Entrepreneurs Stadium, Surat

Round I – Elite Group A

Hyderabad vs. Tripura

09h00

CK Pithawala Ground, Surat

Round I – Elite Group A

Baroda vs. Goa

09h00

Kholvad Gymkhana Field, Surat

Round I – Elite Group B

Tamil Nadu in Punjab

09h00

Emerald Heights International School Grounds, Indore

Round I – Elite Group B

Jharkhand vs. Madhya Pradesh

09h00

Holkar Stadium, Indore

Round I – Elite Group B

Vidarbha vs. Andhra

09h00

SS Cricket Municipality, Indore

Round I – Elite Group C

Karnataka vs. Uttar Pradesh

09h00

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

Round I – Elite Group C

Kerala vs. Odisha

09h00

Alur Cricket Stadium, Bangalore

Round I – Elite Group C

Railways v Bihar

09h00

Alur Cricket Stadium, Bangalore

the 21st of February

Round I – Elite Group E

Bengal v Services

8:45 a.m.

Eden Gardens, Kolkata

Round I – Elite Group E

J&K vs. Saurashtra

8:45 a.m.

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

Round I – Elite Group E

Haryana vs. Chandigarh

8:45 a.m.

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

Round I – Elite Group D

Delhi vs. Mumbai

09h00

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

Round I – Elite Group D

Maharashtra vs. Himachal

09h00

KL Saini Stadium, Jaipur

Round I – Elite Group D

Rajasthan vs. Pondicherry

09h00

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

Round I – Plate

Uttarakhand vs. Meghalaya

09h00

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

Round I – Plate

Assam vs. Manipur

09h00

VB Nest Ground, Chennai

Round I – Plate

Nagaland vs. Sikkim

09h00

TI Murugappa Ground, Chennai

Round I – Plate

Arunachal Pradesh versus Mizoram

09h00

SSN College Ground, Chennai

February 22

Round II – Elite Group A

Hyderabad vs. Chattisgarh

09h00

CK Pithawala Ground, Surat

Round II – Elite Group A

Gujarat vs. Goa

09h00

Lalbhai Entrepreneurs Stadium, Surat

Round II – Elite Group A

Baroda vs. Tripura

09h00

Kholvad Gymkhana Field, Surat

Phase II – Elite Group B

Jharkhand vs. Punjab

09h00

SS Cricket Municipality, Indore

Phase II – Elite Group B

Tamil Nadu vs. Andhra

09h00

Holkar Stadium, Indore

Phase II – Elite Group B

Vidarbha against Madhya Pradesh

09h00

Emerald Heights International School Grounds, Indore

Round II – Elite Group C

Kerala vs. Uttar Pradesh

09h00

Alur II Cricket Stadium, Bangalore

Round II – Elite Group C

Karnataka vs. Bihar

09h00

Just cricket, Bangalore

Round II – Elite Group C

Railways vs. Odisha

09h00

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

February 23

Round II – Elite Group E

J&K v Services

8:45 a.m.

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

Round II – Elite Group E

Bengal vs Chandigarh

8:45 a.m.

Eden Gardens, Kolkata

Round II – Elite Group D

Maharashtra vs. Mumbai

09h00

KL Saini Stadium, Jaipur

Round II – Elite Group D

Delhi v Pondicherry

09h00

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

Phase II – Elite Group D

Rajasthan vs. Himachal

09h00

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

Round II – Elite Group E

Haryana vs. Saurashtra

09h00

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

Round II – Plate

Assam vs. Arunachal Pradesh

09h00

TI Murugappa Ground, Chennai

Round II – Plate

Uttarakhand vs. Manipur

09h00

SSN College Ground, Chennai

Round II – Plate

Nagaland vs. Mizoram

09h00

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

Round II – Plate

Meghalaya vs. Sikkim

09h00

VB Nest Ground, Chennai

February 24

Round III – Elite Group A

Hyderabad vs. Baroda

09h00

Lalbhai Entrepreneurs Stadium, Surat

Round III – Elite Group A

Gujarat vs. Tripura

09h00

CK Pithawala Ground, Surat

Round III – Elite Group A

Goa vs. Chattisgarh

09h00

Kholvad Gymkhana Field, Surat

Round III – Elite Group B

Jharkhand vs. Vidarbha

09h00

SS Cricket Municipality, Indore

Round III – Elite Group B

Tamil Nadu vs. Madhya Pradesh

09h00

Holkar Stadium, Indore

Round III – Elite Group B

Andhra vs. Punjab

09h00

Emerald Heights International School grounds, Indore

Round III – Elite Group C

Kerala v Railways

09h00

Just cricket, Bangalore

Round III – Elite Group C

Karnataka vs. Odisha

09h00

Alur III Cricket Stadium, Bangalore

Round III – Elite Group C

Bihar vs. Uttar Pradesh

09h00

Alur Cricket Stadium, Bangalore

February 25

Round III – Elite Group E

J&K vs. Haryana

8:45 a.m.

Eden Gardens, Kolkata

Round III – Elite Group E

Bengal v Saurashtra

8:45 a.m.

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

Round III – Elite Group E

Chandigarh vs. Services

8:45 a.m.

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

Round III – Elite Group D

Maharashtra vs. Rajasthan

09h00

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

Round III – Elite Group D

Delhi vs. Himachal

09h00

KL Saini Stadium, Jaipur

Round III – Elite Group D

Pondicherry v Mumbai

09h00

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

Round III – Plate

Assam vs. Nagaland

09h00

SSN College Ground, Chennai

Round III – Plate

Uttarakhand vs. Arunachal Pradesh

09h00

VB Nest Ground, Chennai

Round III – Plate

Meghalaya versus mizoram

09h00

TI Murugappa Ground, Chennai

Round III – Plate

Manipur vs. Sikkim

09h00

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

February 26

Round IV – Elite Group A

Tripura to Goa

09h00

Lalbhai Entrepreneurs Stadium, Surat

Round IV – Elite Group A

Baroda vs. Chattisgarh

09h00

CK Pithawala Ground, Surat

Round IV – Elite Group A

Gujarat vs. Hyderabad

09h00

Kholvad Gymkhana Field, Surat

Round IV – Elite Group B

Madhya Pradesh vs. Andhra

09h00

Emerald Heights International School Grounds, Indore

Round IV – Elite Group B

Vidarbha vs. Punjab

09h00

Holkar Stadium, Indore

Round IV – Elite Group B

Tamil Nadu vs. Jharkhand

09h00

Daly College, Indore

Round IV – Elite Group C

Odisha vs. Bihar

09h00

Alur II Cricket Stadium, Bangalore

Round IV – Elite Group C

Railways v Uttar Pradesh

09h00

Alur III Cricket Stadium, Bangalore

Round IV – Elite Group C

Karnataka vs. Kerala

09h00

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

February 27

Round IV – Elite Group E

Saurashtra vs. Chandigarh

8:45 a.m.

Eden Gardens, Kolkata

Round IV – Elite Group E

Haryana vs. Services

8:45 a.m.

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

Round IV – Elite Group E

Bengal vs. J&K

8:45 a.m.

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

Round IV – Elite Group D

Himachal vs. Pondicherry

09h00

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

Round IV – Elite Group D

Rajasthan vs. Mumbai

09h00

KL Saini Stadium, Jaipur

Round IV – Elite Group D

Delhi vs. Maharashtra

09h00

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

Round IV – Plate

Nagaland vs. Manipur

09h00

VB Nest Ground, Chennai

Round IV – Plate

Assam vs. Sikkim

09h00

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

Round IV – Plate

Uttarakhand vs. Mizoram

09h00

TI Murugappa Ground, Chennai

Round IV – Plate

Meghalaya vs. Arunachal Pradesh

09h00

SSN College Ground, Chennai

February 28

Tour V – Elite Group A

Gujarat vs. Baroda

09h00

Lalbhai Entrepreneurs Stadium, Surat

Tour V – Elite Group A

Hyderabad vs. Goa

09h00

CK Pithawala Ground, Surat

Tour V – Elite Group A

Tripura vs. Chattisgarh

09h00

Kholvad Gymkhana Field, Surat

Tour V – Elite Group B

Tamil Nadu vs. Vidarbha

09h00

Emerald Heights International School grounds, Indore

Tour V – Elite Group B

Jharkhand vs. Andhra

09h00

Daly College, Indore

Tour V – Elite Group B

Madhya Pradesh vs. Punjab

09h00

Holkar Stadium, Indore

Tour V – Elite Group C

Karnataka v Railways

09h00

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

Tour V – Elite Group C

Kerala vs. Bihar

09h00

Alur III Cricket Stadium, Bangalore

Tour V – Elite Group C

Odisha vs. Uttar Pradesh

09h00

Just cricket, Bangalore

1st of March

Tour V – Elite Group E

Bengal vs. Haryana

8:45 a.m.

Eden Gardens, Kolkata

Tour V – Elite Group E

J&K vs. Chandigarh

8:45 a.m.

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

Tour V – Elite Group E

Saurashtra v Services

8:45 a.m.

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

Tour V – Elite Group D

Delhi vs. Rajasthan

09h00

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

Tour V – Elite Group D

Maharashtra v Pondicherry

09h00

KL Saini Stadium, Jaipur

Tour V – Elite Group D

Himachal vs. Mumbai

09h00

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

Round V – Plate

Uttarakhand vs. Sikkim

09h00

SSN College Ground, Chennai

Round V – Plate

Assam vs. Mizoram

09h00

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

Round V – Plate

Nagaland vs. Arunachal Pradesh

09h00

VB Nest Ground, Chennai

Round V – Plate

Meghalaya against manipur

09h00

TI Murugappa Ground, Chennai

March 7

Pre quarter-finals

TBD v TBD

09h00

TBC

8 March

Quarter-final 1

TBD v TBD

09h00

TBC

Quarter final 2

TBD v TBD

09h00

TBC

March 9

Quarter-final 3

TBD v TBD

09h00

TBC

Quarter-final 4

TBD v TBD

09h00

TBC

March 11

Semi-final 1

TBD v TBD

09h00

TBC

Semi-final 2

TBD v TBD

09h00

TBC

March 14

Final

TBD v TBD

09h00

TBC

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *